ul. Adama Mickiewicza 7/23, Białystok +48 85 743 68 56 biuro@2018.forum-mleczarskie.org

  • Home
  • Aktualności
  • II dzień FSM – sesja trzecia o możliwościach stwarzanych przez krajowe i unijne fundusze inwestycyjne oraz pakiety stabilizacyjne dla sektora.

II dzień FSM – sesja trzecia o możliwościach stwarzanych przez krajowe i unijne fundusze inwestycyjne oraz pakiety stabilizacyjne dla sektora.

27 września 2018 Ania 0 Comment

W trzeciej sesji w drugim dniu XVI Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, poruszono kwestię możliwości stwarzanych przez krajowe i unijne fundusze inwestycyjne oraz pakiety stabilizacyjne dla sektora. Więcej informacji o sesji na oficjalnej stronie internetowej FSM.

Prof. Andrzej Babuchowski – Prezes IIPM wziął pod lupę kierunki innowacji w mleczarstwie i potencjalne ich wsparcie. Konkurencyjność wymusza innowacyjność i to w każdym obszarze. O jej kierunku decyduje rynek, a dokładnie konsumenci. Kierunki innowacji narzucają konsumenci, ale co steruje ich zachowaniem? – na to pytanie odpowiadał prof. Babuchowski.

Dragan Rajkovič – przedstawiciel Tetra Pak Sp. z o.o. poruszył kwestię opakowań dla branży mleczarskiej w świetle gospodarki o obiegu zamkniętym. 4 lipca 2017 r. Komisja Europejska przyjęła nowy ambitny pakiet dyrektyw dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym. Ma on pomoc europejskim przedsiębiorstwom, jak i konsumentom w przejściu na silniejszą gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której zasoby są zużywane w sposób bardziej zrównoważony przy jednoczesnej minimalizacji wytwarzania odpadów.

 

Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeanalizowała możliwości inwestycyjne z wykorzystaniem kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla polskiej branży mleczarskiej. Aby rozwijać i modernizować zakłady produkcji rolnej w Europie, konieczne są stałe inwestycje. W tym kontekście kluczową rolę może odegrać Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wspierany przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych („EFIS”).

Riitta Brandt – Wiceprezes ds. Polityki Żywnościowej i Handlu w Valio Ltd. wygłosił prelekcję o inwestowaniu w przyszłość na przykładzie największego fińskiego przedsiębiorstwa mleczarskiego – Valio Ltd.

Ostatnie wystąpienie poświęcone było efektywności energetycznej jako przewagi konkurencyjności. Wygłosił je Dariusz Sokulski z Działu Efektywności Energetycznej firmy Siemens. Następnie eksperci podsumowali tematykę w panelu dyskusyjnym.